Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota iQ станува Scion iQ - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota iQ станува Scion iQ
21.07.2011

Микроавтомобилот iQ кој се продава под беџот на Toyota и под беџот на Aston Martin како Cygnet сега добива нов беџ. На пазарот во САД, Toyota ќе го продава под беџот на својата марка Scion.

scion-iq-1-2011-1

Целта на Scion iQ е да му се спротивстави на Fiat 500 кој направи вистински бум меѓу американците и од него се бара примерок повеќе. Scion iQ ќе се продава по цена од 16.000 долари, додека Fiat 500 чини од 15.500 долари.

Toyota смета дека Scion iQ продава имиџ и дека цената му е добро одмерена иако е поскап од 500 mm подолгиот Fiat 500. Но, затоа iQ е 50 mm поширок и нуди иновативен начин на сместување на патниците во конфигурација 3+1.

Под хауба на Scion iQ ќе работи само 1.33 литарецот со 94 КС. Дизелот останува за во Европа. Богатстовото на опрема е задржано па така на Scion iQ стандардно ништо не му недостасува, а тука се и 11 воздушни перничиња.

Каков ќе биде епилогот од борбата меѓу Scio iQ и Fiat 500 на пазарот во САД останува да видиме на крајот од годината.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat