Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota iQ вози на електрика - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Toyota iQ вози на електрика
26.09.2012

Преку фотографии Toyota ја открива сериската верзија на електричниот iQ која премиерно ќе биде претставена во Париз, но за жал нема да можат да ја купат жителите на Стариот континент.

toyota-iq-ev-1-2012-1

Покрај електричниот погон iQ EV од обичниот се разликува и затоа што е подолг за 135 mm. Поточно во должина мери 3.120 mm, додека висината од 1.505 mm, ширината од 1.680 mm и меѓуоскиното растојание од 2.000 mm остануваат.

Поголема е и тежината за 125 kg и затоа на вага iQ EV покажува 1.130 kg. Електромоторот испорачува 64 КС и 168 Nm и се храни од литиум-јонски батерии кои приклучени на стандардна електрична мрежа се полнат за 3 часа.

На станица за брзо полнење се потребни само 15 минути за батериите да достигнат 80% од својот максимален капацитет. Со наполно полни батерии iQ EV може да мине 100 km што е и повеќе од доволно за во град.

Од место iQ EV лови 100 km/h за 14 секунди, додека максималната брзина е ограничена на 125 km/h. Планот на Toyota е да произведе само 100 примероци од iQ EV за да се испита интересот на купувачите.

Овие 100 примероци ќе бидат наменети само за пазарите во Јапонија и во САД.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat