Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota ќе плати 1,1 милијарди долари за оштети - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota ќе плати 1,1 милијарди долари за оштети
28.12.2012

Толку изнесува вкупната сума што Toyota треба да ја исплати за обештетување на своите клиенти во САД за серивнсите акции настанати во 2009 и 2010 година информира агенцијата Bloomberg.

toyota-gt86-1-2012-5

Во оваа сума не се вклучени и последните 17,4 милиони глоба кои ги определија властите во САД за ненавремено информирање за проблеми со безбедноста на своите автомобили.

Обештетувањето од 1,1 милијарди долари се однесува на случајот со несакајното забрзување на преку 10 милиони возила на Toyota од 2009 и 2010 година. Сумата е потребна за да се покријат штетите од сервисните акции и обезвреднувањето на зафатените модели.

Иако експертите за електроника од вселенската агенција NASA во соработка со експертите од Американската агенција за безбедност на патиштата NHТSA докажаа дека нема проблеми со електронските системи за контрола на системот за забрзување.

Сето ова ќе се случи по пат на спогоба која не вклучува признавање на вината од страна на Toyota. Но, затоа ќе мора да ги замени системите на околу 16 милиони возила од марките Toyota, Lexus и Scion продавани од 1998 до 2010 година.

Без оглед на проблемите во САД, Toyota годинава успеа повторно да се искачи на тронот како производител со најмногу продадени возила во светот подобрувајќи ги продажбите од лани за 22% или вкупно 9,7 милиони продадени возила.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat