Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota ќе превзема дизели од BMW - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota ќе превзема дизели од BMW
29.11.2011

Aвтомобилите на Toyota кои ќе се продаваат на пазарите во Европа ќе носат дизел мотори на BMW, соопштува јапонскиот весник Nikkei. Според нив интересот е за 2.0 литарскиот дизел со 184 КС.

bmw-dizel-za-toyota-1-2011-1

Моторот е ист оној којшто се вградува и во новата генерација на серијата 3. Во информацијата стои дека раководството на Toyota се согласило дека да се купи мотор е поевтино отколку да се вложува во развој на нов.

Воедно јапонците сметаат дека вградувањето на дизелот на BMW значително ќе ја зголеми побарувачката за моделите на Toyota на Стариот континент. Во замена Toyota на BMW ќе му дозволи пристап до хибридните технологии.

Моторот на BMW ќе се вградува во моделите Avensis, RAV-4 и во Auris. Toyota дополнително наведува дека комплетното производство на Auris ќе го префрли во Велика Британија, бидејќи моделот сега се произведува и во Турција.

Од друга страна производството на Corolla целосно се префрла во Труција. Ваквата одлука следи заради поделбата на пазарите. Имено пазарите во Источна Европа повеќе се наклонети кон седани, а оние во Западна Европа кон комбилимузини, односно хечбек варијанти.

Заради ова Toyota ќе инвестира дополнителни 256 милиони евра во фабриката во Велика Британија.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat