Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota ќе вози на водород - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota ќе вози на водород
15.08.2012

Претседателот и извршниот директор за продажби на Toyota, Џим Ленц, на еден семинар во Центарот за автомобилски истражувања во сојузната држава Мичиген откри интересн податок за компанијата.

toyota-fcv-r-koncept-1-2012-1

Според него Toyota планира во 2015 година да стартува со сериско производство на автомобил којшто ќе работи на водород. Станува збор за седан чија цена не би требало да надмине 50.000 долари.

Ленц уверува дека со користењето на современи технологии при производство трошоците за да се произведе еден автомобил на водород се смалуваат за околу 90% во споредба со минатото и затоа може да се очекува прифатлива цена.

Воедно предноста на автомобил задвижуван со водород е автономијата која е еквивалентна на автономијата на автомобилите со класичен мотор со внатрешно согорување кои ги имаме денес.

За сега нема тахнички детали за моделот, но Ленц признава дека дизајнерски тој нема да се разликува многу од најголемиот конкурент на пазарот Honda и нејзиниот FCX Clarity.

Примерот не е земен напразно. FCX Clаrity има одлична аеродинамика и троши три пати помалку гориво од класичен автомобил, додека за полнење на цел резервоар со кого може да мине 385 km се потребни само 5 минути.

Се очекува водородниот седан на Toyota да наликува на прикажаниот концепт FCV–R кој e основа за серискиот модел.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat