Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota најавува универзална платформа - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota најавува универзална платформа
11.04.2012

По примерот на останатите светски производители на автомобили Toyota најавува дека ќе конструира сосптвена платформа на која ќе се произведуваат автомобили за сите пазари на светот.

yaris-hybrid-1-2012-1

Ваквиот начин на градба тврдат од Toyota ќе му помогне на јапонскиот гигант да создава поквалитетни автомобили, но воедно и да го скуси времето потребно за производство за развој, а ќе ги намали и трошоците.

Глобалната платформа Toyota ја означува како TNGA што е акроним за Toyota New Global Architecture. Новата глобална архитектура најпрво ќе послужи за 3 платформи на автомобили со погон на предни тркала.

Според наводите овие три платформи ќе го покријат половина од светското производство на Toyota. Моделите кои ќе бидат поставени на овие платформи ќе се одликуваат со агресивен смел и препознатлив дизајн.

Воедно тие ќе имаат одлични возни карактеристики заради пониското тежиште кое ќе го обезбеди новата архитектура, а воедно ќе имаат подобро управување заради новоконструираниот управувачки систем.

Паралелно со најавата за новата глобална архитектура Toyota го најави и стартот на производството на хибридниот Yaris прикажувајќи го првиот примерок кој се симна од производната лента на погоните на марката во Валансиен во Франција.

Цената на Yaris Hybrid во Франција ќе стартува од 16.950 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat