Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota повторно на врвот - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota повторно на врвот
14.05.2012

Во првите три месеци од годината Toyota се враќа на првото место по број на продадени автомобили. Ова се случува само една година по големата природна катастрофа што ја зафати Јапонија.

toyota-prius-najprodavan-1-2012-1

Одличните продажни резултати во првиот квартал од годината се одлична најава за враќањето на титулата Најголем производител на светот. Титула која Toyota не ја брка по секоја цена, но некако сама ја следи.

Продажбите на марките кои работат под капата на Toyota како Lexus, Scion, Hino и Daihatsu нараснала за 18% во наведениот период, или претворено во бројки продадени се 2,49 милиони возила.

Така јапонскиот гигант ги надминува General Motors со 2,28 милиони и Volkswagen со 2,16 милиони продадени возила. Најголем допринос за успехот на Toyota е продажбата на Prius, Corolla и Camry.

Интересно Prius е најпродаваниот автомобил на светот во првите три месеци од годината, успех што до сега неможел ниту да се замисли да му се препише на еден хибриден автомобил.

Продадени се 256.930 преимероци на Prius и 252.739 на Corolla. На трето место во светки рамки е Ford Focus со 231.620 примероци, следи VW Golf со 184.958, па Ford Fiesta со 180.056, Chevrolet Cruze со 170.682, VW Pоlo со 169.131, VW Passat со 168.607, Toyota Camry со 161.956 и Ford серијата F со 153.827.

Toyota стана најголем производител на авотмобили во светот во 2008 година кога почнуваше светската еконсомска криза. Следната 2009 година кога General Motors објави банкрот го задржа приматот. Истото важеше и за 2010 година.

Лани заради цунамито производството и продажбите на Toyota драстично паднаа, а General Motors се врати на врвот со Volkswagen на второто место. Од трето место во 2011, Toyota годинава претендира да се врати на врвот, а продажбите од првите три месеци го докажуваат тоа.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat