Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota произведе 200 милиони автомобили - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota произведе 200 милиони автомобили
25.07.2012

Голем е вчерашниот ден, 24-ти јули, за Toyota. Од погоните на светскиот гигант се симна јубилејниот 200 милионити автомобил. Бројка која Toyota ја достигна за период од 76 години и 11 месеци.

toyota-logo-200-mil-1-2012-1

Првиот автомобил што излезе од погоните на Toyota во далечната 1935-та година е камионот G1. Поточно тој излегува од погоните на компанијата Toyota Automatic Loom Works (производител на машини за ткаење) која подоцна прераснува во Toyota Motor Corporation.

Од почетоците до денес производството вртоглаво расте. Примерокот со број 10 милиони е произведен во јануари 1972 година. Бројот 50 милиони е достигнат во октомври 1985 година, а бројот 100 милиони во јули 1997 година.

Од достигнатите 200 милиони автомобили најголем дел отпаѓа на Corrola која вози во својата 11-та генерација и според најновата статистика до сега од неа се произведени 39,08 милиони примероци.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat