Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota спрема спортски електромобил - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Toyota спрема спортски електромобил
16.07.2012

Toyota се подготвува да нападне и во сегментот на спортски електромобили каде во моментот нема многу модели, а типичен претставник е родстерот на Tesla Motors кој за сега собира ловорики.

toyota-2000-gt-ev-1-2012-1

Шефот за развој на подвозјето на автомобилите на Toyota, Наохико Сајито, откри дека електромоторот што ќе го задвижува електричниот спортист ќе биде развиен на основата на постоечкиот електромотор вграден во прототипот 2000GT EV.

Инспириран од првиот вистински спортски автомобил на Toyota, 2000GT, електромобилот 2000GT EV се појави на Фестивалот на брзината во Гудвуд, Goodwood festival of speed каде ги одушеви посетителите.

Според Сајито развојот на спортскиот електромобил ќе оди полека бидејќи во моментот приоритет на Toyota е мал градски електромобил. Интересно спортскиот електромобил на Toyota ќе има мануелен менувач.

Комбинација која до сега не е замислива кај електромобилите кои имаат менувач со еден степен на пренос и тој е автоматски. Единствено Fisker најави дека работи на развој на менувач за електромобили со повеќе степени на пренос.

Шефот за развој на алтернативни погони во Toyota, Хиројуки Огава, истакнува дека менувачите со континуиран преносен однос и автоматиците сигурно штедат кај електромобилите и кај хибридите, но го упропастуваат задоволството при возење.

Затоа во Toyota се работи на мануелен менувач за електричен и за хибриден погон и Огава е сигурен дека првиот хибрид што ќе биде испратен во серија со менуелен менувач ќе пристигне на пазарот за неполни 3 години.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat