Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Третата генерација на Skoda Octavia е на пат - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Третата генерација на Skoda Octavia е на пат
17.10.2012

Планирана да се појави кон крајот на 2013 година напорно тестира третата по ред генерација на Skoda Octavia која ќе биде поставена на новата платформа MQB која ги носи и новиот Golf, А3 и Leon.

skoda-octavia-treta-gen-maska-1-2012-1

Автомобилот сокриен под масивна камуфлажа е уловен на патеката Нирбургринг каде развојните инженери го дотеруваат сетапот на суспензијата бидејќи која треба да одговара на поголемите димензии и тежина на Octavia.

Според инсајдери на Skoda новата Octavia ја задржува основната поставка на каросеријата на лифтбек – liftback, која личи на седан но има петта задна врата.

Новата генерација треба да биде позаоблена од актуелниот модел и ќе го носи новиот дизајнерски јазик на марката претставен преку Rapid. Воедно ќе биде поголема со меѓуоскино растојание кое ќе нарасне за околу 100 mm.

Тоа значи дека новата Octavia меѓу оските ќе мери до 2.680 mm, димензија која ветува многу простор во внатрешноста посебно за патниците на задната клупа. Секако една година подоцна ќе дојде и комбито и верзијата Sсout во 2015 година.

Моторната понуда би била слична на онаа на Golf, a не се исклучува ниту хибриден погон, ниту погон на компримиран земјен гас CNG.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat