Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Уште еден модел во гамата BMW i - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Уште еден модел во гамата BMW i
27.01.2012

BMW открива планови за проширување на својата еколошка марка „i” со нов модел. Станува збор за компактен ван којшто ќе биде позициониран меѓу i3 и i8 прикажани на фотографиите долу.

bmw-i5-crtez-autobild-1-2012-1

Моделот i5 како што ќе гласи неговото име ќе биде поставен на платформата на i3 која за потребите на поголемиот модел носи поголемо меѓуоскино растојение кое ослободува многу повеќе простор во вантрешноста.

Дизајнот ќе биде екстравагантен исто како и кај останатите два модели од серијата, кровот ќе биде поставен високо за комфорен транспорт на седум патници, или на пет патници со багаж во полн формат.

Идејата е на пазарот да се испрати конкурент на Toyota Prius+. Погонот му е препуштен на електромотор со 170 КС, но покрај електричната верзија ќе има и хибрид каде кон електромоторот ќе се приклучи бензинец со три цилиндри и 90 КС.

Негова задача ќе биде да ги полни батериите при возење со што ќе се зголеми автономијата на моделот. Станува збор за plug-in хибридна технологија која ќе дојде од соработката со Toyota.

BMW i5 на пазарите во Европа треба да се појави во 2015 година, открива германскиот AutoBild, a цената ќе изнесува околу 50.000 евра. Колку за споредба помалиот i3 ќе чини околу 40.000 евра, додека цената на i8 е 185.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat