Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Визија за новиот Audi R8 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Визија за новиот Audi R8
27.09.2013

Германскиот дизајнер Себастијан Кунц го објави своето видување на тема нова генерација на супер спортскиот автомобил Audi R8 која треба да се појави на пазарот за околу две години од сега.

audi-r8-vizija-kunc-1-2013-1

Визионерството на дизајнерот Кунц се совпаѓа со концептот на Audi, Nanuk и според него многу од дизајнерските детали на Nanuk ќе бидат пресликани на новиот R8.

Предниот дел согласно дизајнерскиот стил на Audi, ќе го краси огромна шестоаголна маска, подеднакво огромни отвори за воздух и светла со LED технологија и со лут поглед.

Што се однесува до официјалните податоци за новиот R8 не постојат. Но, се смета дека ќе почива на иста платформа со новата генерација на Lamborghini Gallardo ќе биде подолг за околу 30 mm, но ќе биде полесен.

Помалата тежина доаѓа заради обилното користење карбон-фибер и алуминиум во конструкцијата. Најмоќниот мотор ќе биде подобрена и модернизирана верзија на актуелниот мотор V10 кој ќе стане помоќен и поекономичен.

Основниот мотор нема да биде постоечкиот 4.2 V8 TSI со моќност од 430 КС. Тој ќе му го отстапи местото на помал мотор, со помала зафатнина и пониска потрошувачка, но со иста моќност.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat