Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Volkswagen драстично го менува дизајнот - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Volkswagen драстично го менува дизајнот
05.12.2012

Главниот дизајнер на концернот на VAG, Клаус Бишоф, во едно свое интервју наведува дека дизајнот на целата гама модели на Volkswagen е погрешен бидејќи е создаден по обратен редослед.

vw-golf-sedum-1-2012-3

Според Бишоф гамата на Volkswagen не треба да личи како Golf, туку како знаменосецот на марката Phaeton. Стратегијата при која дизајнот на најголемите модели се создава според најмалите е наполно погрешна.

Знаменосецот на марката како што е Phaeton треба да се користи како основа за дизајнот на сите останати модели, а во моментот ова правило е свртено наопаку наведува главниот дизајнер.

Бишоф е категоричен по ова прашање и најавува дека целата работа ќе се смени од 2015 година кога на пазарот ќе се појави новата генерација на Phaeton кој радикално ќе се разликува од познатите модели на марката.

„Во моментот ликот на нашите автомобили е многу еднообразен и тоа треба да се смени. Ќе имаме еден дизајн за седаните, сосема друг за хечбек моделите и трет за теренците и кросоверите, објаснува Бишоф.

Сличен принцип ќе се примени и кај Audi каде дизајнерите сметаат дека треба да се дадат повеќе стилски разлики кај новите модели кои ќе се разликуваат по маската, предните светла и дополнителните елементи на каросеријата.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat