Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Volkswagen се свртува кон хибридите - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Volkswagen се свртува кон хибридите
19.12.2012

Групацијата Volkswagen планира значително да ја зголеми понудата на хибридни автомобили во својата гама за да може да и се спротивстави на Toyota која е лидер во сегментот во светски рамки.

vw-hibridna-invazija-1-2012-1

Информацијата доаѓа од директорот на групацијата за развој на хибридни и електрични автомобили, Рудолф Кребс, кој наведува дека за да се оствари планот Volkswagen ќе инвестира многу средства.

Развојот се однесува на plug-in хибриди кои ќе можат да ги полнат батериите од електрична мрежа и според Кребс тие се најподобни бидејќи обединуваат карактеристики на автомобили со класичен мотор и електромобил.

„Зголемувањето на популарноста на хибридите е тенденција која постојано расте и затоа групацијата планира големи инвестиции во развој на технологии кои штедат енергија, наведува Кребс.

„Инвестициите можат да достигнат вртоглави суми од околу 7 милијарди евра на годишно ниво, но тие се потребни доколку Volkswagen сака тие да станат дел од глобалниот систем на групацијата, смета Кребс.

Во плановите на групацијата е создавање хибридни модификации од модели како Audi A3, VW Golf, VW Passat, но и од VW Touareg и од Audi A8, Porsche Panamera и Cayenne кои имаат хибридна модификација но без можност за полнење на батериите.

Така VW ќе може полесно да се носи со Toyota во борбата за што повеќе купувачи и за титулата најголем производител на автомобили на светот.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat