Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Volvo паркира апсолутно сам - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Volvo паркира апсолутно сам
27.06.2013

Шведскиот производител претстави автомобил кој апсолутно сам наоѓа место за паркирање и сам паркира. Возилото сеуште е во експериментална фаза на развој, но не е далеку од сериско производство.

volvo-v40-autonomus-1-2013-1

Системот за автономно паркирање е вграден во цела флота на тестни возила Volvo V40 и јасно дава на знаење дека иднината е многу поблиску отколку што се мисли и дека наскоро автомобилите ќе паркираат сами.

Идејата е генијална. Возачот вози до зоната во која сака да се симне. Излегува од автомобилот и преку посебен смартфон на Volvo му дава команда сам да се паркира. Автомобилот вози сам по паркинг, наоѓа место и се паркира.

Сопственикот тогаш добива информација на смартфонот дека автомобилот е паркиран, а покрај информација се добива и приказ каде точно е паркиран. Кога ќе заврши состанокот возачот го повикува автмобилот и тој доаѓа да го собере.

Елегантно нема што. Од Volvo откриваат дека системот за автономно паркирање е само дел од проектите на кои работи компанијата. Детали не се откриваат, но затоа се вели дека Volvo сака да стане лидер во автономни технологии.

Доаѓа и ветување. Volvo ветува дека новата генерација на кросоверот XC90 ќе носи потполно автономен систем за управување. Премиерата треба да се случи кон крајот на 2014 година.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat