Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
VW го слави 30 милионитиот Golf – Втор дел - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
VW го слави 30 милионитиот Golf – Втор дел
20.06.2013

Продолжува приказната за 30 милионитиот Golf и неговите седум генерации кои го претворија во најуспешниот европски автомобил на сите времиња и го доведоа до статус на автомобилска икона.

vw-golf-4-1-2013-1

Golf IV (1997-2003): Под водство на искусната рака на поранешниот шеф на дизајн на групацијата, Хартмут Варкус, создаден е дизајн кој го поплочи патот кон иднината на VW. Денес, експертите го сметаат Golf IV како дизајнерска икона и пионер на модерниот дизај на серијата. Но Golf IV беше воедно и инженерски подвиг со воведување во сериско производство на новите технологии како: електронска прогрма на стабилност ESP (1998) и менувач со две спојки DSG (2002).

vw-golf-5-1-2013-1

Golf V (2003 до 2008): Тоа беше генерацијата на Golf чиј комфор, динамика и пред сè квалитет, ги засени останатите конкуренти. За 35% поголемата отпорност на усукување, или торзиска крутост, се должи на ласерски заварената каросерија. Петата генерација на Golf дебитираше во 2003 година, а во 2007 година беше основа за првиот Golf BlueMotion со потрошувачка на гориво од 4,5 l/100 km.

vw-golf-6-1-2013-1

Golf VI (2008 до 2012): Каросеријата, повторно ласерски заварена, беше толку безбедна што мина со врвни оценки на проценката на EuroNCAP. Триумфот на моторите ТSI и конверзијата на турбо дизелите TDI од систем пумпа-шприцлка во систем со заедничка вод – common rail, доведе до подинамични перформанси и пониска потрошувачка. Шестата генерација на Golf го донесе вториот Golf TDI BlueMotion кој имаше просечна потрошувачка од само 3,8 l/100 km.

vw-golf-7-1-2013-1  

Golf VII (од 2012): Полеснa за до 100 kg седмата генерација на Golf стави стоп на претераното зголемување на тежината условено од потребите за поголема безбедност. Новата палтфрома MQB стана побезбедна, а полесна со паметно комбинирање на материјалите за градба. Така потрошувачката се намали за 23% во однос на претходникот, a изведбата Golf TDI BlueMotion стигна до просечна потрошувачка од само 3.2 l/100 km. Taa воедно e и 30 милионитиот произведен  примерок на Golf.

Golf VII дефинитивно ќе биде запаметен како компактен модел во кого една цела армада од нови дополнителни помошни системи го имаа своето деби. Како системот PreCrash, Automatic Post-Collision Braking, Adaptive Cruise Control…

Технологии кои во минатото се наоѓаа во понудата на возила од многу повисока класа од компактната што означува нова фаза во распространувањето, односно,   демократизацијата на автомобилскиот напредок.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat