Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
VW Golf e „Автомобил на годината во Европа” - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
VW Golf e „Автомобил на годината во Европа”
05.03.2013

Седмата генерација на Golf се закити со престижната награда „Автомобил на годината во Европа" за 2013 и со двојно повеќе бодови ги победи второ пласираните Toyota GT86/Subaru BRZ.

vw-golf-avto-na-godina-1-2013-1

Најпродаваниот автомобил на Стариот континент освои вкупно 414 бодови, или добри 212 бодови повеќе од купето на Toyota/Subaru кое освои 202 бода. Третото место му припадна на Volvo V40 кој освои 189 бодови.

Останатите финалисти: Ford B-Max освои 148 бодови, Mercedes A Класа – 138, Renault Clio – 128, Peugeot 208 – 120 и Hyundai i30 – 111 бодови. Оваа осумка од финалисти беше одбрана од вкупно 34 кандидати.

Секој од нив требаше да одговори на неколку услови. Да е претставен на пазарот во последните 12 месеци, да се продава најмалку во 5 европски држави и да има планирано производство од најмалку 5.000 примероци.

Автомобилите не се групираат во класи, а за изборот одговара жири составено од 58 новинари од 22 европски држави кои се избрани според големината на пазарот и популарноста на медиумот за кого работат.

Велика Британија, Германија, Италија и Франција имаат најмногу членови по 6. Секој член на жирито на располагање има 25 бода кои треба да ги распредели на 5 автомобили и неможе да даде повеќе од 10 бода на еден автомобил.

Изданијата кои го организираат конкурсот се: Auto - Италија, Autocar – Велика Британија, Autopista - Шпанија, Autovisie - Холандија, L’Automobile Magazine - Франција, Stern - Германија и Vi Bilägare - Шведска.

Конкурсот „Автомобил на годината во Европа” се организира од далечната 1964 година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat