Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
VW Golf VII светска премиера - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
VW Golf VII светска премиера
05.09.2012

Volkswagen го исполни ветувањето и на светот му ја претстави седмата генерација на својот бестселер Golf кој егзистира на пазарот од 1974 година кога се појави првата генерација.

vw-golf-sedum-1-2012-1

Цели 38 години и низ шест генерации Golf ги освојува срцата на купувачите и истото се очекува и од седмата генерација. Деталите за неа Volkswagen ги отрки уште минатиот месец, а сега дојде ред и на фотографиите.

Затоа нема да должиме многу. Покрај најавениот модернизиран турбо бензинец 1.4 TSI со просечна потрошувачка од 4,8 l/100 km која е за 23% пониска од актуелниот модел под хауба на новиот Golf ќе работат мотори со распон на моќност од 85 КС до 180 КС.

Станува збор за нова генерација на мотори на VW кои се опремени со систем Start&Stop и со систем за регенерација на енергијата кои штедат. Пример е и 1.6 литарскиот дизел TDI со 105 КС кој просечно троши 3,8 l/100 km.

Изведбата BlueMotion ќе биде уште поштедлива со просечна потрошувачка од само 3,2 l/100 km и емисија на јаглероден диоксид од 85 g/km. За пример служи и обичниот 1.6 TDI со емисија на јаглероден диоксид од 99 g/km.

Golf GTI ќе пакува турбо од 2.0 литри со моќност од 220 КС, а најмоќниот Golf R ќе турка моќни 290 КС. Се спомнува уште полута изведба Golf RS која би го користела моторот на Audi TT-RS навиен на 370 КС, но за неа сеуште се размислува.

Новиот Golf во Германија стартува со цена од 16.975 евра каде како стандард влегуваат двозонски клима уред и колор централен екран од течни кристали. Како опција за првпат се појавува адаптибилен темпомат.

Темпоматот сам ја регулира брзината во однос на возилото напред меѓу 30 и 160 km/h комбиниран со мануелен шест степен менувач работи, а во комбинација со седум степен менувач со два спојки DSG може наполно да го сопре автомобилот.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat