Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
VW ќе биде лидер по продажби - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
VW ќе биде лидер по продажби
26.10.2011

Се чини дека планот на групацијата Volkswagen до 2015 година да биде светски лидер по продажба ќе се оствари уште годинава, или четири години порано вели реномираниот магазин Financial Times.

vw-logo-3-2011-3

Прогнозите се засноваат на податоците на JD Pоwer според кои годинава VW ќе има 7,8 милиони остварени продажби, додека General Motors ќе има 7,2 милиони. Со вакви бројки VW ќе ја симне Toyotа од тронот.

Најважен елемент за енормниот пораст на продажбите на VW е пазарот во Кина, поточно искачувањето од трето место на прво место по број на продажби во најбројната земја на светот каде групацијата отвори две нови фабрики.

Исто така VW добро котира и на пазарите во Европа, во САД и во Индија каде германскиот гигант регистрира двојно зголемени продажби.

Исто така според анализите на глобалната информациска компанија IHS, VW ќе биде број еден со остварени продажби, но Toyota ќе се опорави после лошата година заради елементарните непогоди и ќе се врати на врв следната година.

IHS предвидува дека в година Toyota ќе продаде половина милион повеќе возила од VW, додека JD Power смета дека VW и в година ќе биде број 1 со околу 50.000 повеќе продадени возила од Toyota.

Како точно ќе заврши годината и кој ќе биде производител број еден останува да видиме во тек на првото тримесечје од следната година кога ќе се сумираат податоците од продажбите и ќе се знаат точни бројки.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat