Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
VW со платформи за суперавтомобили - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
VW со платформи за суперавтомобили
03.02.2012

Групацијата на Volkswagen подготвува стандардна модуларна платформа на која во иднина ќе бидат поставени големите спортски седани како Bentley Continental, Porsche Panamera и Lamborghini Estoque.

porsche-panamera-sasija-1-2012-1

Новата платформа ќе се крои под акронимот MSB – Modularer Standardantrieb Baukasten, или, стандардна модуларна платформа која е предвидена да носи мотор напред и погон на задна оска и на сите четири тркала.

Основата платфромата е создадена од инженерите на Porsche кои благодарение на обилното користење на алуминиум успеале да ја симнат тежината за 200 kg во однос на платформата на Panamera.

Се предвидува во конструкцијата да се користи и карбон-фибер што дополнително би ја намалило тежината на платформата. Тука не застануваат новините што доаѓаат од групацијата на Volkswagen.

Имено во проектните бироа на Porsche почнува со развој и платформа за мотор поставен централно на која ќе биде поставен нов модел на групацијата којшто ќе му конкурира на Ferrari 458 Italia.

Воедно истата платфрома ќе послужи и за на неа да бидат поставени новата генерација на Audi R8 и на Lamborghini Gallardo.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat